Šta je to
Denzitometrija?
Denzitometrija kostiju je neinvazivna radiološka metoda koja se koristi za dijagnostikovanje promena u koštanom tkivu. Ova metoda se bazira na više načina merenja gustine minerala u kostima (poznata kao bone mass density, BMD) i količine minerala u kostima (poznata kao bone mineral content, BMC). Ovi parametri se podudaraju sa koštanom masom i omogućavaju preciznu procenu koštane mase, kao i dijagnozu osteoporoze.
Metode denzitometrije koriste različite izvore energije, kao što su H-zračenje, foto-energija i ultrazvuk. Tokom denzitometrijskog pregleda, pacijent mora da miruje, ali to nije posebno opterećenje jer merenje traje svega nekoliko minuta. Rezultati denzitometrije su dosta precizni i ne nose rizik po zdravlje pacijenta.
Kada je potrebno raditi denzitometriju?
- Osteodenzitometrija/DEXA se radi kako bi se dijagnostifikovale osteopenija i osteoporoza, ali i da se proceni rizik od preloma kosti, kao i zbog određivanja čvrstine kostiju i stepena poremećaja koštane mikroarhitekture.
- Procedura DEXA dijagnostike traje od 10 do 20 minuta, u zavisnosti od toga koji deo tela se ispituje. Potrebno je mirovanje tokom pregleda, a posebno prilikom pozicioniranja DEXA skenera iznad regije koja se ispituje.
- Na ispitivanje DEXA skenerom uputiće vas vaš izabrani lekar kada proceni da je ova vrsta pregleda potrebna, ili neko od lekara specijalista u skladu sa faktorima rizika i procenom.
Kako se izvodi denzitometrija?
DEXA test meri sadržaj minerala u određenim kostima, kao što su kuk, kičma i/ili zglob i radi se sledeći način:
- pacijent legne na poseban DEXA sto
- tehničar pomaže da se pacijent pravilno pozicionira i koristiće uređaje za pozicioniranje kao što su blokovi od pene kako bi se zadržao željeni položaj
- dok ruka DEXA mašine prelazi preko tela koristi dva različita rendgenska zraka sa vrlo malo zračenja kako bi test bio bezbedniji i pomogao da se kost razlikuje od drugih tkiva
- skener prevodi podatke merenja gustine kostiju u slike i grafikone
- kost se najlakše vidi u beloj boji, dok masno i mišićno tkivo izgledaju kao senke u pozadini na kompjuterskom monitoru
- ove rezultate zatim pregleda i tumači radiolog ili drugi lekar obučen za tumačenje DEXA rezultata
- lekaru se šalje kopija pisanog izveštaja kako bi razmotrio koji je tretman najprikladniji za pacijenta.